Zariaďovanie domácnosti určite nie je tým najjednoduchším, čo nás pri nasťahovaní čaká. Vyžaduje si to predovšetkým trpezlivosť, dôkladné plánovanie, premyslenie detailov, stanovenie rozpočtu a v neposlednom rade správny výber zariadenia. Chyby, ktoré pri takomto zariaďovaní urobíte, môžu ovplyvniť celkový vzhľad a funkčnosť vášho domova. Ktoré základné pravidlá by ste teda mali dodržiavať, aby ste sa im vyhli?
Majte jasnú víziu
Predtým, ako sa pustíte do zariaďovania vašej domácnosti, mali by ste mať, samozrejme, predstavu o tom, ako by mal váš interiér v budúcnosti vyzerať. Nikdy sa nepúšťajte do prerábania či zariaďovania bez plánu. Takýmto spôsobom sa vám podarí minimalizovať chyby, ktoré by vám neskôr mohli znepríjemniť život. Potom tu máme nerešpektovanie priestoru, nelogické usporiadanie nábytku, nevhodnú podlaha, veľa vecí a preplnené priestory, nesprávne umiestnenie postele, zastavanie stien, nevhodné umiestnenie televízora, obývačku bez osobnosti, málo alebo naopak veľa dekorácií, neladiace bytové doplnky, nevyužitý roh, nevhodnú farebnú schému – a mohli by sme pokračovať donekonečna. Ak si sami na to netrúfate, stále tu sú odborníci, ktorí vám vedia profesionálne poradiť.
Všetko k stene – alebo nie?
Pohovka v obývačke k jednej stene, konferenčný stolík k druhej a ďalší nábytok vpravo a vľavo. Takto má väčšina ľudí tendenciu umiestňovať všetok svoj nábytok. Vytvára to však monotónny efekt, ktorý ponecháva v strede veľa miesta, s ktorým potom nebudete vedieť, čo robiť. Radšej hneď na začiatku nájdite stred miestnosti a umiestnite pohovky tak, aby v strede vytvorili malý priestor. Ak vám to veľkosť miestnosti dovolí, za jednu z pohoviek dajte policu. Toto vám zároveň predelí miestnosť na zóny a vyčlení napríklad jedálenský kút. Aj od steny odsunuté kreslo môže pôsobiť v malých miestnostiach veľmi efektívne. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, ani posteľ nemusíte umiestňovať k stene.
Vrstvenie svetla? Aj to existuje!
Jednou z prvých vecí, o ktorých by ste pri zariaďovaní mali rozmýšľať, je osvetlenie. Ak máte fantastické, pekné a funkčné osvetlenie, váš priestor bude pôsobiť útulne a štýlovo. Naopak, slabé a zlé osvetlenie má úplne opačný efekt. Trikom je vrstviť ho. Stavte na viac rôznych svetelných zdrojov s rôznym použitím, ale zároveň musia všetky spolu ladiť za účelom vytvorenia krásnej svetelnej schémy. Použite aj zrkadlá na odrážanie svetla a uistite sa, že cez okná, dvere či akékoľvek iné zasklenie, prechádza optimálne množstvo svetla. Aj vám sa už určite stalo, že ste nerešpektovali veľkosť bytu alebo domu a zrazu ste zistili, že vaša domácnosť je preplnená a zahádzaná zbytočnosťami. Plánovanie interiéru preto zahŕňa aj rozvrhnutie úložných priestorov, bez ktorých sa jednoducho nezaobídete. Existuje množstvo efektívnych a funkčných riešení. Na druhej strane to však s úložnými priestormi ani nepreháňajte. Niekedy je ešte lepšie zredukovať veci, pod ktorými sa vám prehýbajú police a ktoré vypadávajú zo šatníkových skríň. Váš interiér by mal odrážať aj vašu osobnosť a preferencie. Nevhodné prostredie tak môže ovplyvniť vašu náladu a dokonca aj duševné zdravie. Zosobnite svoje priestory napríklad rodinnými fotografiami, suvenírmi z dovoleniek alebo dekoratívnými predmetmi súvisiacimi s vašimi záľubami.